وسایل مورد نیاز: چاقوی مخصوص سرآشپز/ قابلمه/ آبكش/ قاشق چوبی/ شيشه مخصوص ترشی

موادلازم

بادنجان (قلمی و دست­چین اول) - 9 عدد (1 کیلوگرم)

سرکه سفید - به مقدار لازم

نمک - به مقدار لازم

هویج (خلالی خردشده) - 1 عدد (70 گرم)

سیر (خلالی ریز خردشده) - 6 حبه (30 گرم)

نعناع خشک (پودرشده) - 2 قاشق سوپ‌خوری (20 گرم)

روش تهیه

1. بادنجان‌ها را بشویید، کلاهک سبزرنگ آن‌ها را جدا کرده و روی آن‌ها چند شکاف عمودی ایجاد کنید، سپس بادنجان‌ها را در قابلمه‌ای حاوی 2 پیمانه سرکه، مقداری نمک و 4 پیمانه آب بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا نیم‌پز شوند و شکل اولیه خود را از دست ندهند سپس در آبکش بریزید و به‌آرامی فشار دهید تا آبِ اضافی آن‌ها خارج شوند. 

2. هویج را در قابلمه‌ای جداگانه حاوی 1/2 پیمانه سرکه و مقداری نمک بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا جوش بیاید. پس از اینکه سرکه تقریباً تبخیر شد، سیر را به‌همراه نعناع به آن افزوده، هم بزنید و از روی حرارت بردارید (دقت داشته باشید که سرکه نباید کاملاً تبخیر شود).

3. پس از اینکه بادنجان‌ها کاملاً خشک شدند، روی قسمت وسط آنها شکاف عمودی ایجاد کنید و مخلوط بالا را داخل شکاف بریزید و در شیشه مخصوص ترشی (ترجیحاً چهار گوش) در کنار یکدیگر بچینید (طوری‌که شکاف بادنجان به سمت بالا باشد تا مواد از داخل آن خارج نشود) و ردیف دوم بادنجان‌ها را نیز روی ردیف اول قرار دهید و با سرکه روی مواد را کاملاً بپوشانید، درِ آن را محکم ببندید و در جای خنک به‌مدت 2 هفته قرار دهید. ترشی بادنجان، پس از این مدت، آماده مصرف است.

آشپزی به روایت سانازسانیا

  • پس از نیم‌پز‌شدنِ بادنجان‌ها، حتماً باید آب اضافی آنها کاملاً گرفته شود، برای همین منظور در پایان مرحله یک، می‌توانید با دستمال حوله‌ای رطوبت آنها را به‌طور کامل بگیرید.
  • در صورت تمایل می‌توانید پس از پرکردنِ شکم بادنجان‌ها، اطراف آن را با نخ مخصوص آشپزی ببندید تا مواد بیرون نریزد.
  • در صورت تمایل، می‌توانید در مواد ترشی، از 100 گرم نعناع تازه (پاک و خردشده) استفاده کنید.