چانه‌های پفکی

افزودن به علاقه‌مندی‌ها
نفرات 4 نفر
آماده سازی 30 دقیقه
پخت 40 دقیقه
طرز تهیه چانه های پفکی

مواد لازم

راهنما
خمیر مایه خشک و فعال 6 گ
شکر 3 ق.س
شیر ولرم(دمای کمتر از 45 درجه سانتی‌گراد) 1/2 پ
کره (نرم شده) 3 ق.س
آرد (همه منظوره) 3 پ
تخم مرغ 2 عدد

آماده سازی

خمیرمایه را همراه یک قاشق سوپ‌خوری شکر در ظرفی حاوی شیر ولرم ریخته و هم بزنید تا خمیرمایه در آب حل شود، سپس آن را به‌مدت 5 تا 10 دقیقه درپوشیده در جای گرم کنار بگذارید تا خمیرمایه به‌عمل آید و کف کند. پس از این مدت، کره و بقیه شکر را به آن بیافزایید و هم بزنید.

روش تهیه

1

آرد را به‌تدریج و طی چند مرحله به، خمیرمایه عمل‌آمده بیافزایید و با قاشق چوبی هم بزنید تا مایه یکدستی به‌دست آید.

2

خمیر را از ظرف خارج کرده و آن را روی سطح صاف به‌مدت 3 تا 4 دقیقه ورز دهید تا خمیر یکدستی به‌دست آید و خمیر به دست نچسبد.(در صورت چسبیدنِ خمیر به سطح و دست، می‌توانید هربار، 2 قاشق سوپ‌خوری آرد و در صورت سفت بودنِ خمیر، کمی آب به آن بیافزایید). خمیر را داخل کاسه چرب‌شده قرار داده و روی کاسه را با پارچه‌ حوله‌ای مرطوب یا سلفون کمی شُل بپوشانید و به‌مدت یک ساعت در محیط نسبتا گرم استراحت دهید تا حجم خمیر دوبرابر شود.

3

پس از استراحت خمیر، روی آن چند ضربه به آرامی زده، در حدی که پُفِ خمیر بخوابد، سپس آن را به‌مدت یک دقیقه دیگر، روی سطح آردپاشی‌شده ورز دهید تا به شکل مستطیل باریک فرم داده شود.  

4

خمیر را به 24 قسمت مساوی (40 گرم هر شانه) تقسیم کرده و هریک از آن‌ها را روی سطح صاف بغلتانید و به‌شکل دایره‌هایی به قطر 4 سانتی‌متر فرم دهید و چانه‌گیری کنید. چانه‌ها را کنار یکدیگر، داخل سینی فر چرب‌شده چیده (تماس چانه‌ها با یکدیگر و با دیواره سینی، ایرادی ندارد) روی سینی را با سلفون خیلی شُل بپوشانید و به‌مدت یک ساعت کنار بگذارید تا خمیرها استراحت کنند.

5

در مدت زمان استراحتِ خمیر، فر را از 30 دقیقه قبل، روی حرارت 180 درجه سانتی‌گراد تنظیم و گرم کنید (در صورت استفاده از فر برقی، باید حالت پختِ پایین و فن کانوکشن و برای استفاده از فر گازی؛ حرارت پایینِ آن را انتخاب کنید). 

6

در ظرفی تخم مرغ و شیر را هم بزنید و به وسیله قلم‌موی مخصوص آشپزی به مخلوط تخم‌مرغ آغشته کنید، سپس سینی را به‌مدت 18 تا 25 دقیقه در طبقه وسط فر گرم‌شده، قرار داده تا نان‌ها بپزند، قهوه‌ای‌طلایی و پُفکی شوند. 
 

7

 پس از پخت، سینی را از فر خارج کرده، نان را به‌مدت 30 دقیقه روی توری سیمی قرار داده تا خنک شود، سپس سرو کنید.

نکات آشپزی به روایت سانازسانیا

  • وسایل مورد نیاز: ظرف‌های مناسب / همزن دستی / کاسه / اسپری روغن / پارچه حوله‌ای یا سلفون / سینی فر / فر / قلم‌موی مخصوص آشپزی / توری سیمی
  • برای تهیه این دستور لازم است در قسمت مواد نانوایی تهیه خمیر و نان به روایت ساناز سانیا را به دقت مطالعه کرده باشید.
  • برای جلوگیری از خشک شدنِ نان‌ها و خوش‌رنگ شدنِ رویه نان‌ها یا همان پوسته نان؛ یک عدد سینی فر را از آب جوش پُر کرده و در طبقه پایین فر قرار دهید (مقدار آب باید درحدی باشد که تا مدت زمان پختِ نان، تمام نشود).

امتیاز و دیدگاه کاربران

عالی هستین ممنون بابت نکات ریز در آشپزی

استاد عزیز بی‌نظیر ند،همیشه دعاگویشان هستم

خانم ساناز عزیز شما عالی و اسطوره هستی . بهت افتخار می کنم

ثبت امتیاز

ثبت دیدگاه

پرسش و پاسخ

با سلام خدمت شما خ ساناز خانوم انشالله خوب باشین و سلامت لطف کنید آموزش‌هایی ک میدین در ایتا و تلگرام باشه چون راحتره چون در اینستا خیلی مصرف اینترنت بالاست و بیشتر وقتها اینستا بالا نمیاد ممنون از شما خیر ببینی

پاسخ دهید
پاسخ:

سلام دوست عزیز آدرس کانال تلگرام ما خدمت شما : https://t.me/sanazsaniaofficial

دوره‌های مرتبط

پرطرفدارترین دستورات غذایی