عدس پلو

افزودن به علاقه‌مندی‌ها
نفرات 4 نفر
آماده سازی 20 دقیقه
پخت 75 دقیقه
طرز تهیه عدس پلو مجلسی

مواد لازم

راهنما
عدس 1/5 پ
زردچوبه 1 ق.چ
فلفل سیاه 1 ق.چ
مخلوط زیره سبز و سیاه (بوداده و پودرشده) 1 ق.س
آویشن 1 ق.س
چوب دارچین 1 تکه
گل محمدی 3 عدد
آب جوش 1/5 پ
استاک گوشت 1/5 پ
برنج 3 پ
پياز داغ 40 گ
پودر دارچین 1 ق.چ
پودر زیره سبز 1 ق.چ
کره 80 گ
زعفران (ساییده و حل‌شده در آب) 2 ق.س
گوشت چرخ‌کرده (مخلوط گوسفند و گوساله) 200 گ
ادویه کاری 1 ق.چ
شکر 2 ق.چ
روغن مايع ب.م.ل
لیموترش تازه 2 عدد
خرما (بدون هسته) 8 عدد
کشمش (شسته و آبکش‌شده) 1/2 پ
نمک ب.م.ل

روش تهیه

1

عدس را بهمدت 24 ساعت در مقداری آب خیس کنید (در طول خیساندن، 2 تا 3 بار آبِ آن را عوض کنید) سپس هنگام پخت، در آبکش بریزید، زردچوبه را بیافزایید و زیر و رو کنید تا کاملا با یکدیگر مخلوط شوند سپس فلفل سیاه، زیره سبز، سیاه و آویشن را بیافزایید در ظرف را گذاشته و کاملا مواد را تکان دهید تا ترکیب شوند.

2

عدس را در قابلمهای حاوی استاک داغ، روی حرارت ملایم بریزید، چوب دارچین و گل محمدی را بیافزایید و با نمک مزهدار کنید تا به مدت 50 دقیقه بپزد سپس آبکش کنید.

3

برنج را بهمدت 8 تا 10 ساعت در مقداری آب و نمک خیس کنید سپس هنگام پخت، آبِ روی آن را خالی کنید و آن را داخل ‏قابلمه ‏ای حاوی آب جوش بریزید و بهمدت 7 تا 10 دقیقه روی حرارت زیاد قرار دهید تا آماده شود سپس آبکش کنید.

4

در قابلمهای حاوی مقداری روغن داغ، یک لایه برنج، 10 گرم از پیازداغ، عدس، دارچین و زیره را بریزید. بقیه مواد را به همین ترتیب، لابهلای برنج بریزید و در آخر، روی آن را با برنج سفید بپوشانید. درِ قابلمه را بگذارید و حرارت را زیاد کنید تا بخار برنج بلند شود.

5

کره را با 3 قاشق سوپ‏خوری روغن مایع، روی حرارت ملایم داغ کنید. زمانی‏که بخار برنج بلند شد، آن را روی برنج بریزید، نیمی از زعفران را نیز در گوشهای از برنج بریزید، درِ قابلمه را بگذارید و حرارت را ملایم کنید تا برنج بهمدت ۲۵ دقیقه دم بکشد (برای امتحان اینکه بخار برنج بلند شده است، میتوانید مقداری آب به بدنه قابلمه بپاشید، اگر جزجز کرد، موقع آن است که کره را روی برنج بریزید).

6

گوشت را در تابهای بدون روغن، روی حرارت ملایم، تفت دهید تا گوشت کاملا از هم باز شود سپس مقداری زردچوبه، فلفل سیاه و ادویه کاری را اضافه کنید و تفت دهید. بقیه زعفران و شکر را بیافزایید و تفت دهید سپس مقداری روغن مایع اضافه کنید.

7

لیموترشها را از وسط نصف کنید و آب لیموترش تازه به مخلوط گوشت اضافه شود؛ خود لیموترشها را نیز در تابه بریزید و تفت دهید تا گوشت عطر و طعم خوبی بگیرد. 20 گرم پیاز داغ را اضافه کنید و تفت دهید. در آخر، مقداری آب جوش بریزید و هم بزنید تا ادویهها کاملا با گوشت مخلوط شوند.

8

زمان سرو، خرما و کشمش را در تابههای جداگانه حاوی روغن تفت دهید سپس آنها را بههمراه مخلوط گوشت و بقیه پیاز داغ روی عدسپلو بریزید و سرو کنید.

نکات آشپزی به روایت سانازسانیا

  • برای تهیه عدس پلو، بهتر است از عدس محلی استفاده کنید. عدس محلی کمی ریزتر از عدس معمولی است، اما طعم عدس پلو را بسیار متفاوت تر میکند.
  • استفاده از استاک به جای آب، علاوه بر ایجاد طعم بینظیر در غذا، باعث بالابردن ارزش تغذیه ای آن نیز خواهد شد.
  • افزودنِ دارچین و زیره به این دستور، طعم و عطر دوچندان به آن می بخشد.
  • میتوانید مقدار عدس را نصف کرده و به جای آن از ماش استفاده کنید. دقت کنید که زمان پخت ماش با عدس متفاوت است، باید آنها را جداگانه بپزید و در آخر با یکدیگر مخلوط کنید.

امتیاز و دیدگاه کاربران

فوق العاده طبق این دستور درست کردم.عدس پلو ی بینظیری شده بود

عالی بود.

ثبت امتیاز

ثبت دیدگاه

پرسش و پاسخ

دوره‌های مرتبط

پرطرفدارترین دستورات غذایی