عدسی

افزودن به علاقه‌مندی‌ها
نفرات 4 نفر
آماده سازی 15 دقیقه
پخت 60 دقیقه
عدسی

مواد لازم

راهنما
عدس 2 پ
ماش 1 پ
سماق 1/3 پ
پیاز (نگینی خردشده) 2 عدد
سیر (کوبیده‌شده) 2 عدد
زردچوبه (پودرشده) 1 ق.چ
قرص عصاره گوشت 1 عدد
سیب‌زمینی (مکعبی خردشده) 1 عدد
نمک و دانه فلفل سیاه (کوبیده‌شده) - ب.م.ل
کره (ذوب‌شده) 50 گ
جعفری (خشک‌شده) 20 گ
آویشن 1 ق.س
روغن مایع - ب.م.ل

آماده سازی

افزودن سماق و قرص عصاره گوشت، طعمي متفاوت و همچنين اضافه كردن جعفري و آويشن، عطر متفاوتي را در عدسي ايجاد مي‌كند. استفاده از ماش نيز در عدسي، آن را بسيار لذيذتر و خوشمزه‌تر مي‌كند.

روش تهیه

1

عدس و ماش را به‌صورت جداگانه، به‌مدت 24 ساعت در مقداری آب بخیسانید (در طول خیساندن، 2 تا 3 بار آبِ آن‌ها را عوض کنید) سپس هنگام پخت در آبکش بریزید.

2

در قابلمه‌ای کوچک حاوی آب جوش، سماق را به‌مدت یک ساعت خیس کنید سپس آن را روی حرارت ملایم قرار دهید و پس از یکی دو جوش، قابلمه را از روی حرارت بردارید و بگذارید ته‌نشین شود سپس به‌آرامی آب روی آن را جدا کنید

3

در قابلمه‌ای جداگانه حاوی مقداری آب، عدس را بپزید و پس از 10 دقیقه، ماش را به آن اضافه کنید.

4

در تابه‌ای حاوی روغنِ داغ، پیاز را تفت دهید تا طلایی‌رنگ شود سپس سیر و نیمی از زردچوبه را به آن بیافزایید و مجددا تفت دهید سپس در 40 دقیقه آخر پختِ حبوبات، آن را به‌همراه قرص عصاره گوشت، سیب‌زمینی و فلفل سیاه، به قابلمه اضافه کنید. پس از پخت، 1/3 از مواد را با غذاساز له كرده و مجددا با بقیه مواد، آن را مخلوط کنید.

5

در تابه‌ای حاوی کره، بقیه زردچوبه و مقداری فلفل سیاه را تفت دهید سپس آن را به‌همراه جعفری، آویشن، 4 قاشق سوپ‌خوری آبِ سماق و مقداري نمك در 5 دقیقه آخر پخت، به مواد بیافزایید. عدسی را در ظرف مورد نظر بريزيد و سرو كنيد.

نکات آشپزی به روایت سانازسانیا

  • به‌دلیل استفاده از قرص عصاره گوشت در عدسی، به میزان نمکِ آن دقت کنید.

امتیاز و دیدگاه کاربران

ثبت امتیاز

ثبت دیدگاه

پرسش و پاسخ

دوره‌های مرتبط