پیاز

پیاز

پیازها به‌رنگ‌های سفید در پوسته زرد، سفید در پوسته سفید و قرمز یا بنفش، به‌اشکال کروی تا قلمی و در طعم‌های شیرین تا بسیار تند و تیز وجود دارد. پیاز مرغوب باید سفت، با رنگ یکنواخت و بدون جوانه باشد. از خرید پیازهایی كه لکه یا آثار كپك‌زدگی روی آن‌ها دیده می‌شود و گردن مرطوبی دارند، بپرهیزید. پیاز را جدا از سیب‌زمینی نگهداری کنید، زیرا گازی که از خود متصاعد می‌کنند، موجب فساد یکدیگر می‌شود. از نگهداری پیاز در ظروف فلزی خودداری کنید، زیرا موجب تغییررنگ پیاز می‌شود. فصل پیاز اواسط بهار و تابستان است. 


پیاز مرواریدی (پیاز ترشی) (pearl onion): یکی از شیرین ترین انواع پیاز است و بافت ترد و شکننده دارد. پیاز مرواریدی نوعی پیاز درختی است که به‌رنگ قرمز، زرد و سفید موجود است. از پیاز‌های مرواریدی بیشتر به‌عنوان تزیین، چاشنی و در تهیه پیش‌غذا، سالاد، خورش و ترشی استفاده می شود. 

آماده‌سازی و موارد مصرف: در ایران پیاز پایه بسیاری از خورش‌ها و غذا‌ها است. این ماده غذایی، طعم خوبی به غذاها می‌بخشد و برای گرفتن بوی بد مواد غذایی به‌کار می‌رود. پیاز را در تهیه انواع ساندویچ و ترشی ازجمله پیاز ترشی و پیاز شور و برای درست‌کردن انواع سالاد استفاده می‌شود. پیاز را به‌صورت خام، گریل و سرخ‌شده در بسیاری از غذا‌ها به‌کار می‌برند. 

 

پیاز شالوت (shallot): بومی این نوع پیاز، آسیای مرکزی است و درحال‌حاضر در همه جا رشد می‌کند و زمان برداشت آن پاییز و زمستان است. این نوع پیاز برخلاف پیاز معمولی که یک گل پیاز دارد، دو تا سه گل پیاز دارد. مزه آن شبیه پیاز سفید است با این تفاوت که کمی شیرین‌تر و تندوتیزتر است. 
موارد مصرف: این نوع پیاز را در سالاد، ریزخرد شده در ساندویچ، ترشی و سس انواع ماهی 
هماهنگی طعم: این نوع پیاز انتخاب مناسبی با قارچ، سرکه قرمز، جعفری، گوشت قرمز و آویشن است. 

 

پیازداغ یا کرانچی: برای تهیه پیازداغ، پیاز سفید را خلالی خرد کرده، در آبِ درحال‌جوش بریزید. پس از یکی دو جوش، آن را از روی حرارت برداشته، در آبکش بریزید تا آبِ اضافی آن گرفته شود (در این مرحله برای خوش‌رنگ‌شدن پیازها، می‌توانید مقداری زعفران به آن بیفزایید و کاملاً مخلوط کنید)، سپس کمی از پیازها را در روغن داغ فراوان بریزید. ابتدا پیاز را هم نزنید، اما به‌محض شروع به تغییررنگ، آن را مرتباً هم بزنید تا به‌صورت یکدست، ترد و طلایی‌رنگ شود. سپس در آبکش قرار دهید تا روغن اضافی آن گرفته شود. 
هماهنگی طعم: در کنار جگر، گوشت بره، پنیر پارمزان، تخم‌مرغ، قارچ، گوجه‌فرنگی، نخودفرنگی، آویشن، جعفری، برگ‌بو، پرتقال و سرکه بالزامیک انتخاب مناسبی است. 
 

نظرات

مطالب مرتبط

تازگی مرغ

برای خرید یک مرغ سالم حتما به این نکات توجه کنید!

شنبلیله

هر آنچه راجع به شنبلیله باید بدانید!

برگ بو

هر آنچه راجع به برگ بو باید بدانید!

تخم کرفس

تخم کرفس را در چه غذاهایی استفاده کنیم؟

پربازدید‌ترین‌ها