تعداد نفرات: 4 نفر/ زمان آماده‌سازی: 15دقیقه / زمان پخت: 1 ساعت / سطح: متوسط

وسایل مورد نیاز: ظرف گود / آبکش/ قابلمه/ تابه/ ملاقه/ غذاساز (گوشت‌کوب برقی) / قاشق چوبی

مواد لازم:

عدس– 2 پیمانه (300 گرم)

ماش  – 1 پیمانه (150 گرم)

سماق – 1/3 پیمانه (25 گرم)

پیاز (نگینی خردشده) - 2 عدد (280 گرم)

سیر (کوبیده‌شده) - 2 حبه (10 گرم)

زردچوبه (پودرشده)- 1 قاشق چای‌خوری (3 گرم)

قرص عصاره گوشت - 1 عدد

سیب‌زمینی (مکعبی خردشده)- 1 عدد (170 گرم)

نمک و دانه فلفل سیاه (کوبیده‌شده)- به مقدار لازم

کره (ذوب‌شده) - 50 گرم

جعفری (خشک‌شده) - 20 گرم

آویشن- 1 قاشق سوپ‌خوری (6 گرم)

روغن مایع - به مقدار لازم

روش تهیه:

1. عدس و ماش را به‌صورت جداگانه، به‌مدت 24 ساعت در مقداری آب بخیسانید (در طول خیساندن، 2 تا 3 بار آبِ آن‌ها را عوض کنید) سپس هنگام پخت در آبکش بریزید.

2. در قابلمه‌ای کوچک حاوی آب جوش، سماق را به‌مدت یک ساعت خیس کنید، سپس آن را روی حرارت ملایم قرار دهید و پس از یکی دو جوش، قابلمه را از روی حرارت بردارید و بگذارید ته‌نشین شود سپس به‌آرامی آب روی آن را جدا کنید.

3. در قابلمه‌ای جداگانه حاوی مقداری آب، عدس را بپزید و پس از 10 دقیقه، ماش را به آن اضافه کنید.

4. در تابه‌ای حاوی روغنِ داغ، پیاز را تفت دهید تا طلایی‌رنگ شود سپس سیر و نیمی از زردچوبه را به آن بیافزایید و مجدداً تفت دهید سپس در 40 دقیقه آخر پختِ حبوبات، آن را به‌همراه قرص عصاره ‌گوشت، سیب‌زمینی و فلفل سیاه، به قابلمه اضافه کنید. پس از پخت، 1/3 از مواد را با غذاساز له كرده و مجدداً با بقیه مواد، آن را مخلوط کنید.

5. در تابه‌ای حاوی کره، بقیه زردچوبه و مقداری فلفل سیاه را تفت دهید سپس آن را به‌همراه جعفری، آویشن، 4 قاشق سوپ‌خوری آبِ سماق و مقداري نمك در 5 دقیقه آخر پخت، به مواد بیافزایید. عدسی را در ظرف مورد نظر بريزيد و سرو كنيد.

نکته

به‌دلیل استفاده از قرص عصاره گوشت در عدسی، به میزان نمکِ آن دقت کنید.


آشپزی به روايت سانازسانيا

افزودن سماق و قرص عصاره گوشت، طعمي متفاوت و همچنين اضافه كردن جعفري و آويشن، عطر متفاوتي را در عدسي ايجاد مي‌كند. استفاده از ماش نيز در عدسي، آن را بسيار لذيذتر و خوشمزه‌تر مي‌كند.


خوراک لوبياچيتی

اين دستور مانند عدسي تهيه می‌شود، با اين تفاوت كه به‌جای عدس و ماش، از 2 تا 3 پيمانه لوبياچيتی استفاده كنيد، ‌همچنين سماق را از دستور حذف كرده و به‌جای آن از 1 تا 2 قاشق سوپ‌خوری رب گوجه‌فرنگي استفاده كنيد. خوراك لوبياچيتی را معمولاً له نمي‌كنند.