شبت

شبت

این سبزی یک‌ساله که علاوه ‌بر شبت، شوید و شود نیز نامیده می‌شود، بومی جنوب روسیه، آسیای غربی و مدیترانه شرقی است. فصل رویش شبت، بهار است. شبت هندی، ظاهری روشن‌تر، درازتر و باریک‌تر نسبت ‌به شبت اروپایی دارد و در ادویه کاری از آن استفاده می‌شود. شبت خشک شده و روش سایه خشک عطر بیشتری نسبت به تازه آن دارد.

موارد مصرف
شبت
تازه در معرض حرارت زیاد، طعم خود را از دست می‌دهد، بنابراین بهتر است از آن در غذاهای سرد استفاده کنید یا آن را در دقایق آخر پخت به غذاهای داغ اضافه کنید. شبت خردشده را به چاشنی‌های سالاد و سس‌های خامه‌ای افزوده و برای سبزیجات، گوشت‌ها و غذاهای دریایی استفاده کنید. در ایران از شبت برای تهیه برنج و در یونان برای طعم‌دار‌کردن دلمه برگ مو استفاده می‌شود. 

هماهنگی طعم
برگ‌های شبت در کنار چغندر، باقلا، هویج، پیاز، کدو حلوایی، خیار، سیب‌زمینی، اسفناج، تخم‌مرغ، غذاهای دریایی و برنج انتخاب مناسبی است. 

تخم شبت
عمر طولانی دوساله دارد، معطر است و مانند زیره سیاه، طعمی شبیه سبزی تازه دارد. تخم شبت به‌صورت کامل یا کوبیده‌شده، در تهیه ترشی، سرکه معطر، نان یا بیسکویت، خوراک‌های آرام پز، ماهی، تخم‌مرغ، سیب‌زمینی و مایونز کاربرد دارد و در اسکاندیناوی، آن را به نان‌ و کیک ‌اضافه می‌کنند.  برای اطلاعات بیشتر به بخش ادویه مراجعه کنید.

نظرات

مطالب مرتبط

تازگی مرغ

برای خرید یک مرغ سالم حتما به این نکات توجه کنید!

شنبلیله

هر آنچه راجع به شنبلیله باید بدانید!

برگ بو

هر آنچه راجع به برگ بو باید بدانید!

تخم کرفس

تخم کرفس را در چه غذاهایی استفاده کنیم؟

پربازدید‌ترین‌ها