زنجبیل

زنجبیل

زنجبیل، ساقه زیرزمینی گیاهی پرپشت شبیه بامبو است و بیش از سه‌هزار سال است که در چین، هند و شمال استرالیا کشت می‌شود. زنجبیل تازه رایحه‌ای گرم و قوی، طعمی تند و بافتی ترد دارد. برای فریز‌کردن زنجبیل پوست‌کنده، آن را رنده کرده و پس از بسته‌بندی کامل، فریز کنید. 


پوست‌کندن: مقداری از زنجبیل موردنیاز را به‌مدت چهار تا پنج ساعت در فریزر قرار دهید. سپس پوست طلایی آن را بگیرید. 
تلخی‌گرفتن: زنجبیل را پس از پوست‌‌گرفتن، به‌صورت موردنظر برش داده و به‌مدت سه دقیقه در مقداری آبِ جوش بجوشانید. پس از این مدت، آن را در آبکش ریخته و بلافاصله در آبِ سرد بریزید (این کار را دو بار تکرار کنید تا تلخی و تندی آن گرفته شود)؛ سپس آن را مجدداً آبکش کنید تا آبِ اضافی آن گرفته شود.


موارد مصرف: می‌توانید از زنجبیل در تهیه انواع دسر، کیک، ترشی‌جات، چاشنی‌ها، ادویه مخلوط هندی و چینی، ترشی ژاپنی، سوشی، شیرینی‌ها، کلوچه‌ها و چای استفاده کنید. در چین، زنجبیل در کنار ماهی و غذاهای دریایی، گوشت قرمز، پرندگان و سبزیجات به‌ویژه کلم و در سوپ‌ها، سس‌ها و چاشنی‌ها استفاده می‌شود. در ژاپن، از زنجبیل رنده‌شده و آبِ آن در چاشنی‌ها و سس‌ها در کنار غذاهای سرخ‌شده و گریل‌شده استفاده می‌شود. در هند زنجبیل را به‌چاشنی‌ها و سس‌های مخصوص گوشت، ماهی و سالاد اضافه می‌کنند. زنجبیل تکه‌تکه‌شده برای طعم‌دار‌کردن سوپ، توفو، سالاد، غذاهای سرکه‌دار و ترشی‌جات به کار می‌رود. برای دم‌کردن، ريشه زنجبيل تازه را شسته و رنده کنید، سپس 30 گرم از آن را با 500 میلی‌لیتر آبِِ جوش مخلوط و دم کنید. برای خشک‌کردن، زنجبیل را پوست کنده، آن را در کاغذ مومی بپیچید و در جای خشک و خنک قرار دهید. هر روز زنجبیل‌ها را برگردانید و کاغذ مومی را عوض کنید. این کار را به‌مدت سه روز یا تا زمان خشک‌شدن زنجبیل‌ها ادامه دهید، اما باید بدانید زنجبیل خشک، عطر زنجبیل تازه را ندارد. زنجبیل نسبت به‌ حرارت زیاد، بسیار حساس است و اگر آن را برش زده و در روغن داغ تفت دهید، عطر خود را به‌طور کامل از دست می دهد. 


هماهنگی طعم: همراهی با سیر و پیاز باعث می‌شود زنجبیل مزه ملایم و کاملی پیدا کند. زنجبیل به غذاهایی که با مرغ تهیه می شوند، طعم خوبی می‌بخشد، همچنین در کنار فلفل، نارگیل، سیر، لیموترش و پیازچه نیز مناسب است. 

 

زنجبیل خشک‌شده از دیرباز توسط اقوام مختلف مانند مصری‌ها، یونانی‌ها و رومی‌ها در آشپزی استفاده می شده است. در غذاهای خاورمیانه و اروپایی نیز زنجبیل خشک‌شده بیشتر از زنجبیل تازه استفاده می‌شود. امروزه هند مهم‌ترین صادرکننده زنجبیل خشک است، اما زنجبیل جامائیکایی از نظر طعم، رایحه و بافت، بهترین نوع زنجبیل در دنیاست. ساقه‌های خشک و کامل زنجبیل نسبت‌به نوع تازه آن، عطر و بوی کمتری دارد، اما وقتی آن‌ها را  بکوبید یا پودر کنید، کِرِم‌رنگ شده و رایحه‌ای لیمویی از آن متصاعد می‌شود. طعم آن‌ها آتشین است.


موارد مصرف: در آسیا زنجبیل پودر‌شده در بسیاری از ادویه‌های مخلوط تند استفاده می‌شود. در کشورهای عربی، زنجبیل خشک‌شده در کنار ادویه‌های دیگر در کوس‌کوس (couscous) و غذاهای گوشتی آرام‌پز استفاده می‌شود، همچنین آن را برای طعم‌دار‌کردن نوشیدنی‌ها به‌کار می‌برند.
هماهنگی طعم: در کنار کدو، هویج، میوه‌های خشک، موز، گلابی، آناناس، پرتقال، آجیل، دارچین و میخک مناسب است. 


 

نظرات

مطالب مرتبط

تازگی مرغ

برای خرید یک مرغ سالم حتما به این نکات توجه کنید!

شنبلیله

هر آنچه راجع به شنبلیله باید بدانید!

برگ بو

هر آنچه راجع به برگ بو باید بدانید!

تخم کرفس

تخم کرفس را در چه غذاهایی استفاده کنیم؟

پربازدید‌ترین‌ها