اسفناج

اسفناج

در هنگام خرید، اسفناج جوان با ساقه کوتاه و برگ های ترد و سبزرنگ را انتخاب کنید، زیرا اسفناج با برگ های پهن، زردرنگ و ساقه ای بلند، تازگی و لطافت ندارد. در صورت عدم دسترسی به اسفناج جوان، ساقه بلند و خشن اسفناج را جدا کرده و فقط برگ های آن را مصرف کنید. فصل برداشت اسفناج بهار و پاییز است. 

نگهداری
برای نگهداری اسفناج، می توانید آن را پس از خرید، در ظرف دربسته یا با سلفون (به صورتی که اسفناج در سلفون تا حدی آزاد باشد) بپوشانید و در یخچال به‌مدت پنج روز نگهداری کنید و قبل از اینکه لزج یا پلاسیده شود، مصرف کنید؛ همچنین می توانید اسفناج را هم به صورت خام و هم پخته به مدت چند روز در یخچال و 6 ماه در فریزر نگهداری کنید. به‌طورکلی، بهتر است اسفناج یا سایر سبزی ها را پیش از قراردادن در فریزر، آبگردانی کنید، یعنی آنها را به‌مدت چند ثانیه در آب جوش قرار داده و خارج کنید؛ با این روش، آنزیم هایی که باعث قهوه ای شدن و کاهش طول عمر سبزی ها می شوند، از بین خواهند رفت. 

شستشو
برای شستن اسفناج تازه، ابتدا ساقه های آن را کنده و دور بریزید. برگ های اسفناج را در کاسه ای قرار داده و روی آن آب سرد بریزید. در همین حین، اسفناج ها را با دست زیرورو کنید تا کاملا گل ولای آنها خارج شود، سپس آنها را با حوله کاغذی کاملا خشک کنید، به طوری که آبی روی برگ های اسفناج باقی نماند. 

موارد مصرف
ابتدا اسفناج خردشده را در مقداری کره یا روغن تفت دهید، سپس به خورش بیفزایید و قبل از آنکه رنگ اسفناج به تیرگی برود، آن را از روی حرارت بردارید. می توانید آن را به صورت بخارپز یا بلانچ استفاده کنید. اسفناج را می توانید در تهیه بورانی سالاد استفاده کنید. حتی الامکان اسفناج را تازه و به شکل خام در سالاد مصرف کنید؛ زیرا پخت آن، مقدار زیادی از عناصر حیاتی اسفناج را ازبین می‌برد. برگ های لطیف اسفناج را به صورت خام، با روغن زیتون و کمی سرکه و نمک به عنوان سالاد میل کنید. از برگ های اسفناج به همراه گوجه فرنگی، خیار، ساقه کرفس، آب لیمو ترش و مقداری نمک و فلفل سیاه، سالادی با طعمی متفاوت تهیه کنید. 

هماهنگی طعم
این سبزی در کنار سیر، انار، روغن‌زیتون، کره، آووکادو، لیموترش، رب‌انار، قارچ، تخم‌مرغ، ماهی سالمون، میگو و مرکبات انتخاب مناسبی است. از اسفناج در ترکیب با ماست، بورانی ماست و اسفناج تهیه می‌کنند که توصیه نمی‌شود، زیرا کلسیمِ ماست، مانع جذب آهن اسفناج می‌شود.  اما ترکیب اسفناج با موادی که ویتامین C دارند مانند مرکبات انتخاب مناسبی است زیرا جذب آهن اسفناج را بشتر می کند.

نظرات

مطالب مرتبط

تازگی مرغ

برای خرید یک مرغ سالم حتما به این نکات توجه کنید!

شنبلیله

هر آنچه راجع به شنبلیله باید بدانید!

برگ بو

هر آنچه راجع به برگ بو باید بدانید!

تخم کرفس

تخم کرفس را در چه غذاهایی استفاده کنیم؟

پربازدید‌ترین‌ها