دلمه لواش

افزودن به علاقه‌مندی‌ها
نفرات 4 نفر
آماده سازی 40 دقیقه
پخت 210 دقیقه
آموزش پخت دلمه لواش

مواد لازم

راهنما
لوبیا چیتی (خیسانده شده) 1 پ
نمک و فلفل قرمز (پودرشده) ب.م.ل
برنج (خیسانده شده) 1 پ
روغن مایع ب.م.ل
جعفری (پاک و خردشده) 20 گ
پیاز (نگینی خردشده) 1 عدد
گوشت چرخ‌کرده (مخلوط گوسفند و گوساله) 250 گ
گوجه‌فرنگی (رنده‌شده) 2 عدد
نان لواش ب.ت.ل
پنیر موتزارلا (رنده‌شده) 200 گ
سس تمرهندی طبق دستور داده شده

يک پيمانه تمرهندي را به‌مدت يک ساعت، در مقداري آبِ ولرم خيس کنيد سپس در صافي بريزيد و با فشار پشتِ قاشق، هسته و پوسته را جدا و عصاره آن را از صافي رد کنيد. در ظرفي، عصاره تمرهندي را به‌همراه يک عدد پياز (نگيني خردشده)، 20 گرم گشنيز (پاک و خردشده)، مقداري نمک و فلفل قرمز بريزيد و کاملاً هم بزنيد.

روش تهیه

1

آب روي لوبياي خيس‌شده را خالي کنيد و آن را در قابلمه‌اي حاوي آب جوش، روي حرارت ملايم، قرار دهيد تا به‌مدت 3 ساعت بپزد. در اواسط پختِ لوبيا، مقداري نمک به آن بيافزاييد و آن را آبکش کنيد.

2

آب روي برنج خيس‌شده را خالي کنيد سپس آن را به‌همراه 500 ميلي‌ليتر آب، يک قاشق سوپ‌خوري روغن مايع، جعفري و مقداري نمک در قابلمه‌اي بريزيد، روي حرارت زياد قرار دهيد تا جوش بيايد سپس حرارت را ملايم کنيد تا برنج به‌مدت 20 دقيقه بپزد.

3

در تابه‌اي حاوي روغن داغ، روي حرارت کم، پياز را تفت دهيد تا نرم و شفاف شود سپس گوشت را به آن اضافه کنيد و تفت دهيد تا آب گوشت کاملاً کشيده شود (در حين تفت دادن، گوشت را با قاشق چوبي از هم باز کنيد). گوجه‌فرنگي را به آن بيافزاييد و تفت دهيد سپس حرارت را کم کنيد تا گوشت به‌مدت 30 دقيقه بپزد.

4

پس از اين مدت، برنج و لوبيا را به‌همراه مقداري نمک و فلفل قرمز به تابه حاوي گوشت بيافزاييد و مخلوط کنيد سپس تابه را از روي حرارت برداريد.

 

5

نان‌ها را به ابعاد 20×15 سانتي‌متر برش بزنيد. از مخلوط آماده‌شده به‌اندازه دلخواه برداريد و روي لبه نان‌ها قرار دهيد سپس نان‌ها را رول کنيد. بقيه مواد را نيز به‌همين ترتيب آماده کنيد.

6

دلمه‌هاي آماده‌شده را در ظرفي نچسب و مخصوص فر بچينيد و روي آن‌ها را با پنير موتزارلا بپوشانيد سپس ظرف را به‌مدت 20 تا 30 دقيقه در طبقه وسط فري که از 15 دقيقه قبل، روي حرارت 180 درجه سانتي‌گراد گرم کرده‌ايد، قرار دهيد تا دلمه‌ها بپزند و پنير ذوب شود.

7

در اين فاصله، سس تمرهندي را آماده کنيد. پس از اين مدت، دلمه لواش را از فر خارج کنيد و به‌همراه سس تمرهندي سرو کنيد.

نکات آشپزی به روایت سانازسانیا

امتیاز و دیدگاه کاربران

ثبت امتیاز

ثبت دیدگاه

پرسش و پاسخ

دوره‌های مرتبط

پرطرفدارترین دستورات غذایی