شله زرد

افزودن به علاقه‌مندی‌ها
نفرات 0 نفر
آماده سازی 20 دقیقه
پخت 60 دقیقه

مواد لازم

راهنما
برنج نیم‌دانه 1 پ
زعفران (ساییده و حل‌شده در آب) 3 پ
شکر (نرم و دانه ‏ریز) 370 گ
پودر هل 1 ق.چ
کره ذوب شده 2 ق.س
گلاب 1 پ
خلال پسته 1/2 پ
پودر دارچین 1 ق.س

روش تهیه

1

برنج را از چند ساعت قبل، در ظرفی حاوی مقداری آب خیس کنید، سپس هنگام مصرف آب روی آن را خالی کنید.

2

خلال بادام را از 3 ساعت قبل، در ظرفی حاوی مقداری آب خیس کنید.

3

برنج را همراه یک لیتر آب و نیمی از زعفران در قابلمهای، روی حرارت زیاد، بریزید. زمانی که جوش آمد، حرارت را ملایم کنید (هنگام جوشیدن برنج، کف روی آن را بگیرید).

4

دقت کنید که برنج را مرتب با قاشق چوبی هم بزنید تا ته نگیرد، خرد شود، حالت بلوری و لعاب دار پیدا کند و کاملا جا بیافتد (در صورتی که قبل از رسیدن به این حالت، آب برنج تبخیر شده بود، مقداری دیگر آب اضافه کنید).

5

پس از پخت، شکر را همراه هل و بقیه زعفران به قابلمه بیافزایید و کاملا مخلوط کنید. پس از چند جوش، گلاب، خلال پسته و خلال بادام را به آن اضافه کنید. سفتی شله زرد باید در حدی باشد که اگر یک قاشق از آن را روی بشقاب قرار دهید، رقیق نباشد و حرکتی نداشته باشد. در این مرحله ، کره (ذوب شده) را اضافه و مخلوط کنید.

6

 قابلمه را با دمکنی بهمدت 20 دقیقه روی حرارت خیلی ملایمِ شعلهپخشکن قرار دهید تا بخار آن کاملا گرفته شود، در این مدت گه گاهی آن را هم بزنید.

7

پس از این مدت، قابلمه را از روی حرارت بردارید و شلهزرد را با دمکنی، بهمدت یک ساعت در دمای محیط قرار دهید تا آب نیاندازد.

8

شلهزرد را در ظرفهای موردنظر بریزید و بگذارید بهمدت 20 دقیقه بماند تا کاملا سرد شوند، سپس روی آنها را با خلال بادام، خلال پسته و دارچین تزیین و سرو کنید.

نکات آشپزی به روایت سانازسانیا

امتیاز و دیدگاه کاربران

ثبت امتیاز

ثبت دیدگاه

پرسش و پاسخ

دوره‌های مرتبط

پرطرفدارترین دستورات غذایی