شیوه‌های جلوگیری از قهوه‌ای شدن سیب‌زمینی

شیوه‌های جلوگیری از قهوه‌ای شدن سیب‌زمینی

آب سرد؛ راه‌حل کلیدی و مطمئن

آشپزی به‌ویژه اگر با هدف ارائه غذا برای میهمان باشد، مستلزم انجام کارهای زیادی است؛ از خرد کردن مواد گرفته تا مرینیت کردن آن‌ها. فارغ از تمام این‌ها و تهیه نوع غذای مورد نظر برای سرو، نوبت به سایددیش می‌‌رسد که روی میز شام خودنمایی کند. نظرتان راجع به یک ظرف سالاد سیب‌‌زمینی سرخ‌کرده یا پوره سیب‌‌زمینی چیست؟ اما این سایددیش بالاخره باید ظاهری جذاب داشته باشد تا بتواند روی میز حواس میهمانان را به خود جلب کند. اما اصلا جای نگرانی وجود ندارد؛ حل این مشکل بسیار ساده است.

نشاسته؛ متهم اصلی

اگر سیب‌‌زمینی‌ هایتان را مکعبی خرد می‌کنید و پس از 10 دقیقه آن‌‌ها را با ظاهر قهوه‌‌ای مایل به خاکستری روی تخته کار مشاهده می‌کنید، بدانید که این اتفاق تنها برای شما نیافتاده است. سیب‌‌زمینی‌ در صورت قرار گرفتن در معرض هوای تازه، خیلی سریع قهوه‌‌ای می‌‌شود، زیرا دارای مقادیر بالای نشاسته است. زمانی‌که نشاسته در معرض اکسیژن قرار می‌گیرد، دستخوش تغییراتی می‌شود که به آن «اکسیداسیون» می‌گویند؛ طی این فرایند، رنگ سیب‌زمینی کمی متمایل به قهوه‌‌ای می‌شود. این سیب‌ زمینی‌‌ها 100 درصد قابل خوردن هستند، اما آن‌طور که باید اشتهابرانگیز نیستند.

آب؛ در نقش ناجی

ساده‌‌ترین و مرسوم‌ترین راه برای جلوگیری از قهوه‌ای شدن سیب‌زمینی، استفاده از آب سرد است. پس از خرد کردن، سیب‌زمینی را در ظرف حاوی آب سرد قرار دهید، این کار، فرایند اکسیداسیون را کُند می‌کند. نکته جالب اینکه، سیب‌زمینی پوست‌گرفته‌ شده (چه اسلایس‌شده باشد، چه خرد و چه رنده‌شده) را می‌توان تا مدت تقریبا 24 ساعت در ظرف آب سرد نگهداری کرد، بدون اینکه تغییری در ظاهر و بافت آن اتفاق بیافتد.

سیب‌زمینی رنده‌ شده خیلی سریع‌تر از سیب‌زمینی مکعبی خردشده قهوه‌ای می‌شود؛ بنابراین پس از رنده‌ کردن، بدون فوت وقت آن را سریع در ظرف آب سرد بریزید، مقدار آب در ظرف باید به‌اندازی باشد که حدود 2 تا 3 سانتی‌متر بالاتر از سیب‌‌زمینی را بپوشاند. برای این کار بهتر است ظرف موردنظر را از آب پُر کرده، رنده را روی آن نگهدارید و شروع به رنده کردن کنید تا سیب‌زمینی مستقیما داخل ظرف ریخته شود.

آب‌ لیموترش؛ در نقش تمام‌کننده

همان‌طور که در بالا اشاره شد، قرار دادن سیب‌‌زمینی در ظرف آب سرد، فرایند اکسیداسیون را صرفا کُند می‌کند، اما باعث توقف آن نمی‌شود. اگر می‌خواهید سیب‌زمینی‌ها را برای مدت بیشتر از 6 ساعت در ظرف آب نگهداری کنید، بهتر است مقداری اسید به آن بیافزایید.

کاهش میزان PH سیب‌زمینی، به مبارزه با اکسیداسیون کمک می‌کند. برای این کار می‌توانید چند قطره آب لیمو ترش تازه یا سرکه سفید به ظرف آب اضافه کرده تا فرایند اکسیداسیون را متوقف کنید. به ازای هر دو لیتر، تقریبا یک قاشق چای‌خوری آب لیموترش کفایت می‌کند.

نظرات

مطالب مرتبط

چدنی لعاب‌دار یا چدنی معمولی؟!

از ظروف چدنی لعاب‌دار چه می‌دانید؟

همه چیز در مورد نخودفرنگی

نخودفرنگي از جمله سبزيجاتي است که بهصورت فصلي کشت ميشود و طرفداران بسياري نيز دارد. شمال ايران محل مناسبي براي کشت نخودفرنگي است...

آشپزی بدون ادویه بی‌ معنی است

به جهت اهمیت استفاده از ادویه‌ها در آشپزی و تنوع آن‌ها، بر آن شدیم تا در هر شماره صفحاتی را به موضوع ادویه اختصاص ...

اشتباهات رایج در آشپزی

آشپزی هنری است لذت‌بخش، اما پر از نکات و راز و رمز. آشپزی هم مانند هر رشته و هنر دیگری تکنیک‌های مختص به خود را ...

پربازدید‌ترین‌ها