نه فقط مزه‌ کيک و شيريني، که حتي درست کردنش هم به شدت شيرين و خوشمزه است. همين است که همه کساني که اهل دل و هنر باشند، حداقل يک بار پاي فر ايستاده‌اند تا هنر شيريني‌پزي و کيک‌پزي را تجربه کنند و چه بسا عاشق اين رشته شده و به دنبال يادگيري حرفه‌اي آن رفته‌اند. اگر شما هم دوست داريد شيريني‌هاي عيدانه‌تان را با بهترين کيفيت تهيه کنيد و در طول پختن شيريني‌ها، از کيفيت کارتان مطمئن باشيد و بدون استرس کار کنيد، کافي است چند نکته را به خاطر داشته باشيد؛ نکته‌هايي که اگر مي‌خواهيد يک شيريني‌پز حرفه‌اي شويد، بايد براي هميشه آويزه گوش‌تان باشند!

بایدها:

 1. مواد اوليه بايد با دقت کامل اندازه‌گيري شود. اندازه‌گيري چشمي و با حدس و گمان، کار را خراب مي‌کند. 
 2. مواد خشک آسياب‌شده مثل آرد، نشاسته و بيکينگ پودر هميشه بايد 2 تا 3 بار الک شوند؛ اين کار به بهبود کيفيت شيريني و لطيف‌تر شدن آن کمک مي‌کند. 
 3. براي فرم‌دهي سفيده تخم‌مرغ بايد وسايل ميکسر و ظرف، کاملا تميز و خشک باشد، سفيده، تازه و خنک باشد و با سرعت بالا همزده شود.
 4. براي فرم‌دهي زرده تخم‌مرغ بايد زرده تازه و خنک باشد و با سرعت زياد همزده شود. 
 5. زرده تخم‌مرغ را آنقدر هم بزنيد تا کرم‌رنگ و کش‌دار شود.    
 6. به زرده تخم‌مرغ، وانيل اضافه کنيد تا بوي زُهم آن گرفته شود. 
 7. موقع همزدن زرده تخم‌مرغ در صورتي‌که زرده زيادي گرم است، يک قاشق آب سرد و اگر زيادي سرد است، يک قاشق آب گرم به آن اضافه کنيد. 
 8. درجه حرارت فر را هر 6 ماه يک‌بار با دماسنج تنظيم کنيد يا از کسي که متخصص اين کار است بخواهيد اين کار را انجام دهد تا مطمئن شويد درجه حرارت درست است.
 9. فر را يک ربع قبل از اينکه شيريني را در آن قرار دهيد، روي حرارت مورد نظر تنظيم و گرم کنيد. 
 10. شيريني را هميشه در طبقه وسط فر بپزيد. 
 11. مهم‌‌ترين قسمت تهيه شيريني خشک استفاده از مواد اوليه مرغوب است که با محيط هم‌دما شده باشند؛ به‌غير از مواردي که در دستور ذکر شده باشد مثلا کره (سرد) يا آب (گرم). اندازه‌گيري دقيق مواد اوليه نيز از نکات مهمي است که کيفيت شيريني را دو چندان مي‌کند. 
 12. کره و تخم‌مرغ از اجزاي فرم‌دهنده به شيريني‌اند؛ بنابراين بايد به‌خوبي با همزن همزده شوند.
 13. بهتر است پس از آماده‌سازي خمير، مدتي آن‌ را در يخچال قرار داده تا خنک شود.
 14. پس از قالب زدن يا فرم دادن شيريني، علاوه بر زمان استراحت يادشده در دستور و قبل از قرار دادن شيريني در فر، آن‌ را به‌مدت 15 تا 20 دقيقه، با سيني در يخچال قرار داده تا کاملا فرم بگيرد، سپس شيريني را در فر قرار دهيد. اين شوک حرارتي، باعث ايجاد بافت و کيفيت بهتر در شيريني خواهد شد.

نبایدها:

 1. موقع همزدن سفيده تخم‌مرغ دقت کنيد نبايد ذرات زرده داخل سفيده باشد.
 2. فاصله ميان سفيده همزده‌شده و مصرف آن نبايد زياد شود؛ زيرا در اين‌صورت آب مي‌اندازد. 
 3. اگر در دستور شيريني روغن جامد داريد، روغن مايع را جايگزين نکنيد و بالعکس؛ با تغيير نوع روغن، کيفيت شيريني کاملا افت مي‌کند.
 4. خشکبار (گردو، بادام، پسته و...) در دستور کيک را نبايد پودر کنيد که با آرد مخلوط شود. بلکه بايد به‌صورت خردشده استفاده شود، مگر در مواقع خاص، که در دستور ذکر شده باشد.
 5. تخم‌مرغ و کره را نه بيش از حد هم بزنيد و نه کمتر از حد تعيين‌شده در دستور. همزدنِ بيش از حد يا کمتر از حدِ تخم‌مرغ و کره، در کيفيت شيريني تاثير نامطلوب خواهد داشت.
 6. هنگام تهيه شيريني‌هايي که در آن‌ها از کره و مارگارين استفاده مي‌شود، دقت کنيد که نبايد خمير را بيش از حد ورز دهيد.
 7. مواد اصلي شيريني يا کيک را که در دستور آمده، به دلخواه تغيير ندهيد و با مواد ديگر جايگزين نکنيد تا کيفيت کار حفظ شود. 
 8. به‌جاي پودر قند از شکر استفاده نکنيد. منظور از پودر قند، شکر پودرشده است که اصطلاحا به آن پودر قند مي‌گويند.