تعداد نفرات: 4 نفر/ زمان آماده‌سازی: 20 دقیقه/ زمان پخت: 25 دقیقه/ سطح: آسان                                                                      وسایل مورد نیاز: ظرف‌هاي مناسب/ قابلمه/ آبکش/ كفگير

مواد لازم

برنج – 3 پیمانه (480 گرم) 

نمک – به مقدار لازم

سبزی (پاک­ و خردشده) *- 250 گرم

کاهو (شسته‌شده) – به تعداد لازم

سیر تازه (كوبيده‌شده) – 5 حبه (25 گرم)

کره - 100 گرم

زعفران (ساییده و حل‌شده در آب) – 2 قاشق سوپ‌خوری

روغن مایع (مخصوص سرخ­ کردن) – به مقدار لازم

*سبزی شامل: تره، جعفری، گشنیز و شبت (از هر کدام به یک اندازه)

روش تهیه

1. برنج را به‌مدت  8 تا 10 ساعت در مقداری آب و نمک خیس کنید سپس هنگام پخت، آبِ روی آن را خالی کنید.

2. برنج را داخل ‏قابلمه‏ ای حاوی آب جوش بریزید و به‌مدت 10 تا 14 دقیقه روی حرارت زیاد قرار دهید تا آماده شود سپس آن را آبکش کنید.

3. سبزی را با مقداری نمک در ظرفی مخلوط کنید.

4. در قابلمه‌ای حاوی مقداری روغن داغ، برگ‌های درشت و سبزرنگ کاهو را پس از شستن و خشک‌کردن، از سمت برجستگی و به‌صورت دو یا سه لایه، کفِ قابلمه روی یکدیگر بچینید و روی آن، مقداری برنج سپس مقداری سبزی بریزید و به همین ترتیب سبزی را لابه‌لای برنج بریزید و روی آن را با برنج سفید بپوشانید. سیر را روی آن بریزید، درِ قابلمه را بگذارید و حرارت را زیاد کنید تا بخار برنج بلند شود.

5. کره را با 3 قاشق سوپ‌خوری روغن مایع روی حرارت ملایم داغ کنید. زمانی‌که بخار برنج بلند شد، روی آن بریزید. زعفران را نیز در گوشه‌ای از برنج بریزید. درِ قابلمه را بگذارید و حرارت را ملایم کنید تا دم بکشد (برای اطمینان از اینکه بخار برنج بلند شده است، می‌توانید مقداری آب به بدنه قابلمه بپاشید، اگر جزجز کرد، موقع آن است که کره را روی برنج بریزید). پس از پخت، سبزی‌پلو را در ظرف مورد نظر بکشید و با برنج زعفرانی تزیین و سرو کنید.


پیشنهاد

  • در صورت تمایل، می‌توانید به‌همراه سبزی‌پلو، از ماهی، ماهیچه گوسفند یا گوساله، کوکو سبزی یا اشپل ماهی نیز استفاده کنید. 
  • همچنین، برای مزه آن، می‌توانید از ماهی دودی، شور، پنیر کبابی یا یک نوع پنیر محلی شمال (مزگی) نیز استفاده کنید.


آشپزی به روایت سانازسانیا

افزودنِ نمک به سبزی، باعث می‌شود تا دانه‌های سبزی در هنگام پخت، به یکدیگر نچسبند.

پخت به سبک سایر اقوام

سبزی ماست پلو (ولیان)

این دستور مانند سبزی‌پلو تهیه می‌شود، با این تفاوت که باید در اواخر جوشیدنِ برنج، 250 گرم رشته‌پلویی به آن بیافزایید و پس از پخت آبکش کنید. به‌جای سبزیِ ‌پلویی نیز از سبزی کوهی (خردشده) که شامل شنگ، قازیاقی و تره‌کوهی جمعاً 150 گرم و سیر تازه 70 گرم است، استفاده کنید و آن را به‌همراه یک قاشق چای‌خوری زیره (پودرشده) و مقداری نمک، لابه‌لای برنج بریزید. در آخر نیز 5 حبه سیر (کوبیده‌شده) را با 2 پیمانه ماست پرچرب مخلوط کنید، پس از کشیدن در ظرف مورد نظر، آن را روی پلو بریزید یا در کنار آن سرو کنید. 


شنگ پلو (کوهستانی)

این دستور مانند سبزی‌پلو تهیه می‌شود، با این تفاوت که سبزی آن 250 گرم سبزی شنگ (پاک و خرد‌شده) است و در 3 دقیقه آخر جوشیدن برنج، شنگ را بیافزایید و هم بزنید تا برنج مغز پخت شود. شنگ پلو را به‌همراه ماهیچه (پخته‌شده) سرو کنید.


سبزی‌پلو (دامغان)

این دستور مانند سبزی‌پلو تهیه می‌شود، با این تفاوت که در تابه‌ای حاوی روغن داغ، 4 عدد بادنجان (بدون پوست، حلقه‌ای خرد و تلخی‌گرفته‌شده) را تفت دهید. در تابه‌ای دیگر حاوی روغن داغ، رب گوجه‌فرنگی را تفت دهید. گوجه‌فرنگی (نگینی خردشده) را در تابه بریزید، روی حرارت ملایم قرار دهید تا آبِ آن کشیده شود سپس کمی روغن اضافه کنید، تفت دهید و با رب گوجه‌فرنگی مخلوط کنید. 200 گرم گوشت چرخ‌کرده (مخلوط گوسفند و گوساله) را در کمی روغن تفت دهید. 10 گرم پیازداغ، 3 گرم زردچوبه (پودر و تفت ‌داده‌شده) و ادویه کاری (پودرشده) را نیز اضافه کنید، تفت دهید و به‌همراه سس گوجه‌فرنگی به بادنجان بیافزایید و مخلوط کنید سپس مخلوط را لابه‌لای برنج بریزید و دم کنید.


سبزی‌پلو (سمنان)

این دستور مانند سبزی‌پلوی دامغان تهیه می‌شود، با این تفاوت که گوشت چرخ‌کرده ندارد و 2 عدد بادنجان (حلقه‌ای خرد و تفت ‌داده‌شده)، 3 عدد سیب‌زمینی (مکعبی ریز خرد و تفت ‌داده‌شده)، 100 گرم مخلوط پیازچه و گشنیز (خردشده)، یک پیمانه لوبیا چشم‌بلبلی (پخته‌شده) را لابه‌لای برنج بریزید و دم کنید، همچنین گوجه‌فرنگی آن، حلقه‌ای خرد شده است.


سبزی پلوی ترش

اين دستور مانند سبزي پلو تهيه مي‌شود، با اين تفاوت كه در آن از يك عدد ماهي شكم‌پُر كه داخل آن را با مواد دلخواه پُر کرده‌ايد، استفاده كنيد. ماهي را كف ظرفي نسوز قرار دهيد و برنج آبكش‌شده را همراه سبزي و 2 تا 3 قاشق سوپ‌خوري گرد غوره، روي ماهي بريزيد و به‌مدت يك ساعت در فر،‌ روي حرارت 180 درجه سانتي‌گراد، قرار دهيد تا بپزد.