زمان آماده‌سازی:  30 دقیقه           زمان استراحت:115 دقیقه            زمان پخت: 20 دقیقه          سطح پخت:متوسط                       وسایل موردنیاز:  ظرف‌های مناسب / همزن دستی / کاسه / اسپری روغن / پارچه یا سلفون / وردنه / کاردک / چاقویی تیز / ظرفی نسوز / قلم‌موی مخصوص آشپزی / فر / توری سیمی

مواد لازم

شیر ولرم (دمای کمتر از 45 درجه سانتی‌گراد): 1 پیمانه (250 میلی‌لیتر) + مقداری برای رومال

مایه خمیر فوری: 1 قاشق سوپ‌خوری (10 گرم)

شکر: 2 قاشق سوپ‌خوری (26 گرم)

تخم‌مرغ (به دمای محیط رسیده): 2 عدد

نمک: 1/8 قاشق چای‌خوری 

روغن مایع: 1/4 پیمانه (40 گرم)

پودر کاکائو: 3 قاشق سوپ‌خوری (12 گرم)

آرد (همه‌منظوره): 400 تا 450 گرم

شکلات فندقی (نوتلا): 300 گرم

مغز فندق (بوداده و خردشده): 1/4 پیمانه سرخالی (30 گرم)

دارچین (پودرشده): 1 قاشق چای‌خوری (3 گرم)

زرده تخم‌مرغ: 1 عدد

شکر قهوه‌ای: به مقدار لازم

آماده‌سازی

  • شیر ولرم را همراه مایه خمیر فوری و شکر در ظرفی ریخته و با همزن دستی هم بزنید، سپس آن را به‌مدت 5 تا 10 دقیقه، کنار گذاشته تا مایه خمیر به‌عمل آید و کف کند.

روش تهیه

1. تخم‌مرغ را همراه نمک در ظرفی ریخته و با همزن دستی هم بزنید تا کاملاً یکدست شود، سپس آن را ‌همراه مقداری روغن مایع، پودر کاکائو و مایه‌خمیر عمل‌آمده بیافزایید و هم بزنید.

2. آرد را به‌تدریج به مایه بالا بیافزایید و هم زده تا خمیر یکدستی به‌دست آید و خمیر به دست نچسبد (آرد را در حدی اضافه کنید تا خمیر جمع شود)، سپس خمیر را به‌مدت 10 دقیقه، روی سطح آردپاشی‌شده ورز دهید (در صورت چسبیدنِ خمیر به سطح و دست، می‌توانید هربار، 2 قاشق سوپ‌خوری آرد و در صورت سفت بودنِ خمیر، کمی آب به آن بیافزایید). خمیر را داخل کاسه چرب‌شده قرار داده، سطح خمیر را با اسپری روغن، کمی چرب کرده و روی کاسه را با پارچه‌ مرطوب یا سلفون کمی شُل بپوشانید و به‌مدت یک ساعت در دمای نسبتاً گرم استراحت دهید تا حجم آن دو برابر شود.  

3. پس از این مدت، در صورت نیاز، چند ضربه آرام به خمیر بزنید تا پف آن را بگیرد. خمیر را به 4 قسمت مساوی تقسیم کرده و هریک از خمیرها را باوردنه و به‌صورت جداگانه، روی سطح کمی چرب، به‌شکل مستطیلی به ابعاد 20×40 سانتی‌متری و به قطر 3 میلی‌متری پهن کنید. مقداری شکلات فندقی را با کاردک، روی خمیرها بمالید، سپس مغز فندق و دارچین را روی آن‌ها بپاشید.

4. هر مستطیل را از وسط نصف کرده و هر طرف را رول کنید و سپس حول مرکز خمیر به صورت حلزونی و دایره‌وار فرم دهید. رول‌ها را داخل سینی فر با کاغذ روغنی پوشانده شده، با فاصله کنار یکدیگر بچینید. سطح رول‌ها را به‌وسیله قلم‌موی مخصوص آشپزی، به مقدار کمی روغن مایع آغشته کرده، سپس روی ظرف را با پارچه مرطوب یا سلفون خیلی شُل بپوشانید و به‌مدت 15 دقیقه در دمای محیط استراحت دهید. 

مراحل پایانی

  • فر را از 30 دقیقه قبل، روی حرارت 180 درجه سانتی‌گراد تنظیم و گرم کنید (در صورت استفاده از فر برقی، باید حالت پختِ پایین و فن کانوکشن و برای استفاده از فر گازی؛ حرارت پایینِ آن را انتخاب کنید).
  • زرده تخم‌مرغ را همراه مقداری شیر، در ظرفی ریخته و با همزن دستی هم بزنید، سپس آن را به‌وسیله قلم‌موی مخصوص آشپزی، روی رول‌ها بمالید و روی آن شکر قهوه‌ای بریزید.
  • سینی فر را به‌مدت 15 تا 17 دقیقه در طبقه وسط فر گرم‌شده، قرار داده تا رول‌ها بپزند و طلایی‌رنگ شوند. پس از این مدت، ظرف را از فر خارج کرده، نان‌ها را به‌مدت 30 دقیقه روی توری سیمی قرار داده تا خنک شوند، سپس سرو کنید.

جایگزین

  • در صورت عدم دسترسی به نوتلا، می‌توانید 250 گرم شکلات (خردشده) را روی حرارت بخار آبِ جوش قرار داده تا ذوب شود (روش بن‌ماری)، سپس 50 گرم کره (به دمای محیط رسیده) را به آن اضافه و مخلوط کنید.

نکته

  • برای تهیه این دستور، لازم است در قسمت مواد نانوایی تهیه خمیر و نان به روایت ساناز سانیا را به دقت مطالعه کرده باشید.
  • برای جلوگیری از خشک شدنِ نان‌ها و خوش‌رنگ شدنِ رویه نان‌ها یا همان پوسته نان؛ یک عدد سینی فر را از آب جوش پُر کرده و در طبقه پایین فر قرار دهید (مقدار آب باید درحدی باشد که تا مدت زمان پختِ نان، تمام نشود).