آماده‌سازی: 20 دقيقه/ استراحت: 1:30 دقیقه/ پخت: 20 دقيقه/ سطح: متوسط

مواد لازم

آرد نول: 5 پيمانه

نمک: 1/4 قاشق چای‌خوری

مايه خميرترش: 1/2 1 قاشق چای‌خوری

شیر (ولرم): 215 میلی‌ليتر + 1 قاشق سوپ‌خوری

شكر (نرم و دانه‌ريز): 50 گرم

تخم‌مرغ: 1 عدد

سفيده تخم‌مرغ: 1 عدد

کره (به دمای محیط رسیده): 53 گرم

رنده پوست ليموترش: 1 قاشق چای‌خوری

اسپری روغن: مقداری برای چرب‌کردن

زرده تخم‌مرغ: 1 عدد

زعفران (ساییده و حل‌شده در آب): 1 قاشق سوپ‌خوری

دانه کنجد سفید: به مقدار لازم

خشخاش: به مقدار لازم

آماده‌سازی

آرد و نمک را در ظرفی مخلوط و دوبار الک كنيد، سپس شير را به آن بيافزاييد و هم بزنيد.

روش تهيه

1. خمير مايه را در 215 ميلي‌ليتر شير ولرم ريخته، کاملا حل کنيد تا مايه‌خمير روي سطح شير باقی نماند، سپس شير را به آن بيافزاييد و هم بزنيد.

2. شكر را همراه تخم‌مرغ، سفيده تخم‌مرغ، كره و رنده پوست ليموترش در ظرفی مخلوط کرده و به مخلوط آرد بيافزاييد و هم بزنيد تا خمير نرم و يكدستی به‌دست آيد (در صورتی‌كه خمير به دست چسبيد، می‌توانيد مقداری آرد به آن بيافزاييد). خمير را داخل كيسه پلاستيكی قرار دهيد و به‌مدت يک ساعت در دمای محيط استراحت دهيد تا حجم آن دوبرابر شود.

3. پس از اين مدت، خمير را روی سطح آردپاشی‌شده ورز دهيد، سپس آن را به‌صورت رولت فرم دهيد. خمير را به 12 تا 14 تكه تقسيم كرده و هر تكه را به طول 18 سانتی‌متر، به‌صورت رول فرم دهيد (طوری‌كه لبه‌های خمير نازک‌تر باشد).

4. فر را از 15 دقيقه قبل، روی حرارت 175 درجه سانتی‌گراد تنظيم و گرم كنيد. كف سيني فر را با اسپری روغن،‌ كمی چرب كنيد.

مراحل پايانی

  • زرده تخم‌مرغ و زعفران را همراه يك قاشق سوپ‌خوری شير در ظرفی بريزيد و با همزن دستی هم بزنيد، سپس آن را به‌وسيله قلم‌موی مخصوص آشپزی روی خميرها بماليد.
  • روی نيمی از خميرها، كنجد و روی نيمی ديگر، خشخاش بريزيد و خميرها را داخل سينی فر بچينيد. روی آن‌ها را با كيسه پلاستيكی  بپوشانيد و به‌مدت 30 دقيقه ديگر در دماي محيط استراحت دهيد تا حجم آن‌ها دوبرابر شود.
  • سينی را به‌مدت 20 دقيقه در طبقه وسط فر گرم‌شده، قرار دهيد تا بپزند و طلايی‌رنگ شوند. پس از پخت، سينی را از فر خارج كرده، نا‌ن‌ کنجد و خشخاش را در ظرف مورد نظر بچينيد و سرو كنيد.