آماده‌سازی: 20 دقیقه/ استراحت: 2:10 دقیقه/ پخت: 30 دقیقه/ سطح: متوسط

مواد لازم

پودر خمیرترش: 9 گرم

شکر (نرم و دانه‌ریز): 7 گرم

شیر: 160 میلی‌لیتر

روغن زیتون: 40 میلی‌لیتر

نمک: 1/2 قاشق چای‌خوری

زیره سبز (پودرشده): 2 قاشق سوپ‌خوری

آرد نول (الک‌شده): 320 گرم

روغن مایع: مقداری برای چرب‌کردن

تخم‌مرغ (همزده‌شده): 1 عدد 

پنیر زیره‌ای: طبق دستور داده‌شده 

برگ نعناع تازه (پاک‌شده): تعدادی برای تزیین 

روش تهیه

1. در ظرفی، 40 میلی‌لیتر آبِ گرم، پودر خمیرترش و شکر را بریزید و با یکدیگر مخلوط کنید، سپس آن را به‌مدت 5 تا 10 دقیقه در جایی نسبتا گرم قرار داده تا مایه خمیر پُف کند.

2. در ظرفی دیگر، شیر، روغن زیتون، نمک و نیمی از زیره را ریخته و مخلوط کنید، سپس آن را به مایه خمیر عمل‌آمده بیافزایید. آرد را با الک و به‌تدریج به آن اضافه کنید و با دست کاملاً ورز دهید تا خمیری نرم و یکدست حاصل شود (اگر خمیر به دست چسبید، مقداری آرد مازاد بر دستور اضافه کنید). روی خمیر را با پارچه‌ای مرطوب و تمیز بپوشانید و آن را به‌مدت 1 تا 2 ساعت در جایی نسبتا گرم قرار داده تا حجم خمیر دوبرابر شود.

3. از خمیر به اندازه‌های دلخواه بردارید و به‌شکل گرد فرم دهید و در قالب‌های چرب‌شده مورد نظر قرار دهید. با قلم‌موی مخصوص آشپزی، تخم‌مرغ را روی سطحِ آن‌ها بمالید. بقیه زیره را روی هر کدام از آن‌ها بپاشید و به‌مدت 25 تا 30 دقیقه در طبقه وسط فری که از 15 دقیقه قبل، روی حرارت 175 درجه سانتی‌گراد تنظیم و گرم کرده‌اید، قرار دهید تا پخته شوند.

4. پس از این مدت، روی نان‌ها را برش دهید (طوری‌كه سرِ نان‌ها از آن جدا نشود)، مخلوط پنیر زیره‌ای را در قیفی با سرماسوره شکوفه بریزید و داخل نان‌ها را با آن پُر كرده و با برگ نعناع تازه، تزیین و سرو کنید. 


پنیر زیره‌ای

200 گرم پنیر زیره‌ای را ‌همراه 20 گرم مخلوطِ جعفری، شبت، نعناع (پاک و خردشده)، 50 گرم فندق (پودرشده)، مقداری نمک و دانه فلفل سیاه (کوبیده‌شده) در ظرفی بریزید و با یکدیگر کاملا مخلوط کنید.

نکته

  • برای تهیه نان زیره‌ای در زمستان، میزان پودر خمیرترش را دوبرابر کنید. 
  • اگر اتاق گرم است، زمان استراحتِ خمیر را کمتر کنید و اگر دمای اتاق معمولی است، زمان استراحت را تا 2 ساعت افزایش دهید.