آماده‌سازی: 20 دقیقه/ استراحت: 1:00 دقیقه/ پخت: 12 دقیقه/ سطح: متوسط

مواد لازم

شربت قوام‌آمده (طبق دستور داده‌شده): 2 قاشق چای‌خوری

كره: 200 گرم

پودر قند: به ‌مقدار لازم

تخم‌مرغ: 1 عدد

وانیل شکری: 1/4 قاشق ‌چای‌‌خوری

شیر: 2 قاشق سوپ‌خوری

آرد نول (الک‌شده): 300 گرم

مارمالاد شاه‌توت یا آلبالو: 100 گرم

آماده‌سازی

  • فر را از 15 دقیقه قبل، روی حرارت 180 درجه سانتی‌گراد تنظیم و گرم كنید.
  • شربت قوام‌آمده را طبق دستور داده‌شده، آماده كنيد.

روش تهیه

1. کره و 60 گرم پودر قند را در ظرفی بريزيد و به‌مدت 5 دقيقه با همزن برقی هم بزنيد تا نرم و لطيف شود. تخم‌مرغ و وانيل را به آن بيافزاييد و هم بزنيد تا مواد کاملاً با يکديگر مخلوط شوند.

2. شير و شربت قوام‌آمده را به مايه بالا بيافزاييد و به همزدن ادامه دهيد، سپس آرد را به‌تدريج به آن اضافه کنيد و هم بزنيد تا خمير نرم و يکدستی به‌دست آيد. خمير را داخل کيسه قرار دهيد و به‌مدت 45 دقيقه در يخچال استراحت دهيد.

3. پس از اين مدت، خمير را از چرخ‌گوشت رد کنيد تا نرم و لطيف شود، سپس آن را با وردنه بين 2 عدد کاغذ روغنی به ضخامت 3 ميلی‌متر باز کرده و با کاتر گرد کنگره‌دار، قالب بزنيد (تعداد خميرهای قالب‌زده‌شده، بايد زوج باشد)، سپس خميرها را داخل سينی فر بچينيد (نيازی به چرب‌کردن سينی نيست).

مراحل پایانی

  • وسط نيمی از خميرهای قالب‌زده‌شده را با کاتر قلب کوچک‌، قالب بزنيد تا خميرهای حفره‌داری به‌دست آيد. اين خميرها را در سينی فر جداگانه‌ای بچينيد، زيرا دمای پخت اين خميرها سريع‌تر از خميرهای بدون حفره است.
  • سينی‌های فر را به‌مدت 10 تا 12 دقيقه در طبقه وسط فر گرم‌شده، قرار داده تا شيرينی‌ها بپزند و کمي طلايی‌رنگ شوند. پس از اين مدت، سينی‌ها را از فر خارج کرده و بگذاريد به‌مدت 15 دقيقه در دمای محيط بمانند تا شيرينی‌ها خنک شوند، سپس آن‌ها را با کاردک از سينی جدا کنيد.
  • شيرينی بدون حفره را طوري‌که قسمت روی شيرينی در زير قرار گيرد، در ظرف موردنظر قرار دهيد. مقداری مارمالاد شاه‌توت یا آلبالو را داخل قيف ريخته و آن را روی شيرينی‌ها بريزيد. شيرينی حفره‌دار را روی آن‌ها قرار دهيد، سپس مقداری پودر قند روی آن‌ها بپاشيد. شيرينی‌ مشهدی را در ظرف موردنظر بچينيد و سرو کنيد.

شربت قوام‌آمده

6 پیمانه شکر (نرم و دانه‌ريز) را همراه 750 میلی‌لیتر آب، 1/8 قاشق چای‌خوری جوهر لیمو و 7 عدد دانه هل سبز، در قابلمه‌ای بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا قوام بیاید، سپس 125 میلی‌لیتر گلاب به آن بیافزایید و پس از چند جوش، قابلمه را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید.