تعداد: 2 عدد/ آماده ‏سازی: 20 دقیقه/ پخت: 240 دقیقه/ سطح: متوسط

مواد لازم

نخود (خیسانده شده): 1/2 پیمانه

نمک: به مقدار لازم

چغندر قرمز: 2 عدد متوسط

کینوا (شسته‌شده)*: 1/2 پیمانه

روغن زیتون: به مقدار لازم

پیاز (رنده و آب گرفته‌شده): 1 عدد 

سیر (کوبیده‌شده): 2 حبه

سرکه سیب: 2 قاشق سوپ‌خوری

جعفری (پاک و ریز خردشده): 30 گرم

آب ‌لیموترش تازه: 1 قاشق سوپ‌خوری

تخم‌مرغ (همزده‌شده): 1 عدد

نان برگر: 2 عدد

سس خردل: به مقدار لازم

سس مایونز: به مقدار لازم

شاهی (پاک‌شده): 30 گرم

آووکادو (ورقه‌ای خردشده): 1 عدد

گوجه‌فرنگی (حلقه‌ای خردشده): 1 عدد

پیاز قرمز (حلقه‌ای خردشده): 1 عدد

ریحان سبز و بنفش (پاک‌شده): 30 گرم

* کينوا، نوعی بذر پر پروتئين است که به گنه گنه نيز معروف است. می‌توانيد آن را از عطاری‌ها تهيه کنيد.


روش تهیه

1. نخود خيس و آبکش‌شده را در قابلمه‌ای حاوی مقداری آب جوش بريزيد و روي حرارت ملايم قرار دهيد تا 4 ساعت بپزد. در اواسط پخت، مقداري نمک به آن بيافزاييد و آبکش کنيد، سپس نخود را در آسياب بريزيد و هم بزنيد تا له شود.

2. چغندر را در قابلمه‌ای حاوی مقداری آب جوش بريزيد و روي حرارت ملايم قرار دهيد تا 2 ساعت بپزد. پس از پخت، آن را آبکش کرده و به‌صورت ريز، رنده کنيد. کينوا را نيز در قابلمه‌ای حاوی مقداری آب جوش، روی حرارت زياد قرار دهيد تا 14 دقيقه بپزد. پس از پخت، آبکش کنيد.

3. نخود آسياب‌شده، چغندر، کينوا، يك قاشق سوپ‌خوری روغن زيتون، پياز، سير، سرکه سيب، جعفري، آب ‌ليموترش تازه، تخم‌مرغ و مقداری نمک را در ظرفی بريزيد و هم بزنيد تا کاملاً با يکديگر مخلوط شوند.

4. کف دست را با مقداری آب، مرطوب کنيد. از مايه آماده‌شده به اندازه‌های مناسب برداريد و در دست به شکل برگر فرم دهيد، سپس آن‌ها را در تابه‌ای حاوی مقداری روغن زيتون داغ، روي حرارت ملايم، از هر طرف 3 تا 4 دقيقه سرخ کنيد. برگرها را از تابه خارج کنيد و روی حوله کاغذی قرار دهيد تا روغن اضافي آن‌ها کاملاً گرفته شود.

5. نان برگر را 5 دقيقه در طبقه بالای فری که از 15 دقيقه قبل، روی حرارت 170 درجه سانتی‌گراد گرم کرده‌ايد، قرار دهيد تا گريل شود.

6. روی يک طرف نان‌های برگر، مقداری سس خردل و سس مايونز بماليد، سپس روی آن‌، به‌ترتيب شاهی، برگر چغندر، آووکادو، گوجه‌فرنگی، پياز و ریحان را قرار دهيد و در آخر، طرف ديگر نان را روی آن قرار دهيد و سرو کنيد.

جایگزین

در صورت تمایل، می‌توانید به‌جای آووکادو از خیار استفاده کنید.